שי אבקסיס איתי אדלר אמיל אזולאי גיל אייזן עידן אלפר אבנר אלתר אבי אפנר שגיא ארזי רן ארמן אלון בביאן פול ביבס רפי בללטי ניר בן חיים קובי בן שם שגיא (סגוש) ברקוביץ' חוסיין בשיר מולטו אשר גדעון אבישי גדרון מיכה גוטליב תומר גולדברג אביב גולן אביב גונן תמיר גלזר אסף דהאן אלחנדרו (אַלֶה) הופמן דני זהבי ישראל חושני רונן חלפון מיכאל ‫(‬מיקי‫)‬ כ‫"‬ץ דותן כהן ירמי כהן תום כיתאין אבישי לוי שילה לוי נדב לישצינסקי דביר לניר אילן לנציצקי משה מועלם גלעד מושל גל מיזלס ולדיסלב מיכאילוב עידן מינקר גלעד מישייקר יעקב (קובי) מלמד ודים מלניק איתן ממן משה (שיקו) סבן אסף סיבוני ישיש עדן יהונתן (יוני) עמדי נועם עציוני גדעון פוזנר שלמה ‫(‬שלומי‫)‬ פיזואתי מנחם ‫(‬מני‫)‬ פלדמן ויטלי פסחוב הרן פרנס ערן חי פרץ ירון צופיוף‫-‬הכהן פאדי קזאמל תומר קידר שחר קיסוס ויטאלי רדינסקי שחר רוזנברג אסף רוטנברג כאמל רחאל צפריר שובל ארז שטרק איתמר שי עומר שליט יפתח שלפוברסקי צפריר שרוני ניר שרייבמן גיל שרעבי
ערן חי פרץ | 4.2.1997-28.8.1975


"אחרי שערן בני נהרג, ידעתי שהעולם ימשיך להסתובב, שהשמש תמשיך לזרוח, שהפרחים יפרחו... הייתי למודת ניסיון. גם אחרי שערן אחי נפל, זרחה השמש. ביקשתי מאלוהים שייתן לי, לפחות, את היכולת להבחין בזה. שאוכל גם אני להמשיך לראות את היופי בעולם".

שולמית פרץ איבדה את אחיה ערן באוקטובר 1973. מטוסו נפל בקרב מעל שמי מצרים והוא הוכרז נעדר. היא קראה לבנה ערן על שם אחיה והוסיפה 'חי', כסגולה לחיים טובים. רק כעבור 22 שנים נמצאה גופת האח והוא הובא למנוחות בקיבוץ דגניה א'. מספר חודשים לאחר מכן נפל ערן חי באסון המסוקים.

שולמית: "בליל האסון היו בבית שלושה מחמשת ילדיי. עוד לפני שהגיעו להודיע לנו, היו סימנים רבים שאותתו לי מה קורה. ידעתי שיש לי רגעים אחדים לפני שהבית יתמלא. אספתי את ילדיי ואמרתי להם: 'אם ערן לא יחזור, וזה הדבר הנורא מכול, אתם חייבים להבטיח לי כאן ועכשיו שאתם חוזרים לעבודה, לשגרה וממשיכים לחיות'. הם חשבו וענו לי: 'גם את'. זאת הייתה שבועה שנחתמה בדם, ובינתיים 'טפו, טפו', כולם מקיימים".

"כשהם באו להודיע, אמרתי שאני יודעת אבל עדיין לא מרגישה. ידעתי שיש לי פרק זמן קצוב שאני עוד יכולה לתפקד ומיהרתי לנצל אותו, להודיע למי שצריך ולארגן מה שצריך כי אחר כך לא אוכל לעשות כלום. יש פתאום לחץ כל כך גדול שהנפש והגוף לא עומדים בו, ולכן כישורים אוטומטיים 'נדפקים'. אני זוכרת רגעים שבהם הרגשתי שאם לא אחשוב על 'לנשום' - הנשימה תיפסק".

"הוא היה בן 21 וחצי כשנפל. אמרו שנהוג לכתוב על המצבה מספר עגול ואני זוכרת שהתלבטתי מה לכתוב, 21 או 22. חשבתי וחשבתי ובסוף אמרתי להם: 'תוסיפו לו עוד חצי שנה'. אני אוספת מאז 'פירורים של אור' ונאחזת בהם. כמה שנים לאחר האסון נודע לי שכלובי הרשת אשר עוטפים היום את חלקות הבננות, ומביאים לחסכון עצום במים ולשיפור איכות הפרי - הם תוצאה של עבודת מחקר שערן עשה בכיתות י"א - י"ב. הייתי מאוד גאה."

"במשך שנים קראנו לאחי הנעדר 'ערן הגדול' ולבני 'ערן הקטן'. אני זוכרת שכשערן בני היה בן ארבע, לאחר מסיבת יום ההולדת, הוא רץ בשמחה גדולה אל תמונתו של אחי ואמר לו: 'עכשיו גם אני גדול! אני בן ארבע'. הוא היה חמד, ילד קסם עם תלתלי זהב, חיוך גדול וקורן עם גומה. כשאני אומרת, 'הוא היה', זה כואב לי עד היום, זה מדגיש את האין. כשמדברים עליו הוא לרגע פה".

ערן חי פרץ ערן חי פרץ ערן חי פרץ ערן חי פרץ